NETWORKING GÜCÜ SENİNLE OLSUN! MAY THE "NETWORKING" FORCE BE WITH YOU?

Sosyal ağ kurma (networking) kavramı, gözle görülür faydalarına rağmen, pek çok insan için anlaması güç, muğlak bir süreç anlamına geliyor. Yine de hepimizin bir sosyal ağı var ve sıkıntılarımızla, engellerimizle baş etmek ya da fırsatları yakalayabilmek için ağımızı kullanıyoruz.

Örneğin yeni bir eve taşındığımızda temizlikçi bulabilmek için başvurduğumuz ilk kişi, yeni tanıştığımız kapı komşumuz oluyor.

Sosyal ağ kurma, doğrudan veya dolaylı ilişki içinde olduğumuz insanlarla "alışveriş" yaptığımız, karşılıklı çıkarlarla desteklenen bir süreç. Sosyal ağımız sayesinde normalde B’den Y’ye kadar kat edeceğimiz yolu atlayıp, doğrudan A'dan Z'ye ulaşabiliyoruz.

İnsan ilişkileri, giderek şirketlerin başarısını yönlendiren esas unsur olmaya gidiyor. Yeni pazarlardan, fırsatlardan veya bilgilerden istifade etmemiz artık ağırlıklı olarak başkalarıyla ilişkilerimize bağlı... Yönetici adayı arayışları, halkla ilişkiler ve diğer hizmet sektörleri kendi sosyal ağlarına son derece bağımlı hale geliyor.

Canlı sosyal ağlar iş fırsatları yaratıp, mevcut fırsatları artırıyor, önemli sorumluluklar yüklüyor. Networking ustası, özgüveni tam, yetenekli insanlar gökten zembille inmiyor. Tecrübe ve eğitimin başlıca rol oynadığı bir gelişim sürecinden geçiyorlar. Sosyal ağ kurma hem işe yarayan, hem de kolay, eğlenceli, ücretsiz edinilebilen bir beceri. Bu oturumda networking kurmayı ve geliştirmeyi öğrenecek, iyi örnekleri dinleyecek, kendi ağınızı ileriye taşımak için önemli ipuçlarına ulaşacaksınız.