DR. ALTAN DEMİRDERE


DR. ALTAN DEMİRDERE
Sandoz Türkiye ve Ortadoğu Başkanı
Novartis Grup Türkiye Başkanı

Galatasaray Lisesi’nden mezun olan Altan Demirdere, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans, Basel Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde ise master ve doktora öğrenimini tamamladi. Buna ilaveten, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadi Enstitüsünde öğrenim gördü.

1980-1984 yılları arasında Sandoz Basel’de Ar-Ge Bölümünde araştırmacı olarak göreve başlayan Altan Demirdere, 1984-1993 yılları arasında Sandoz Türkiye’de, Tıbbi Tanıtım Sorumlusu, Bölge Müdürü, Ürün Müdürü, Satış Grubu Müdürü, Planlama & Kontrol Müdürlüğü, Pazarlama ve Satış Direktörlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı gibi pek çok farklı pozisyonda bulundu.

1993 yılında Sandoz Orta ve Doğu Avrupa Bölge Başkanı olarak Sandoz Basel’e gitti. 1998 yılında, Sandoz ve Ciba-Geigy’nin birleşmesiyle kurulan Novartis’in Macaristan Genel Müdürlüğü ve Ülke Başkanlığı görevini üstlendi.

2002 yılında Novartis Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Başkanı olarak Türkiye’ye geri döndü ve bu görevini 2007 yılına kadar sürdürdü. Aynı dönemde Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD)’nin Kurucu Başkanı oldu ve 6 dönem boyunca Yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

2008 – 2015 yılları arasında Sandoz Rusya & CIS (Bağımsız Devletler Topluluğu) Başkanı ve Novartis Grup CIS Başkanı olarak Moskova’da görev yaptı.

Mart 2015’de Türkiye’ye dönen Altan Demirdere, halen Sandoz Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi Başkanı olarak görevine devam etmektedir.