TUNÇEL GÜLSOY


TUNÇEL GÜLSOY
Kurucu Üye
MERLIN Beyond Coaching Into Wisdom

PROFESYONEL DENEYİM

Kişisel aydınlanma ve farkındalık ile daha iyi bir dünyanın mümkün olduğuna inanıyorum, bu yüzden koçluk yapıyorum.Yaşamın tüm sıkıntılarına rağmen umutuzluğu değil umudu seçiyorum.

Şubat 2010- Günümüze
Profesyonel Kişisel Gelişim Destekçisi ve Yönetici Koçu, Mentor, Konuşmacı

Tunçel Gülsoy iş yaşamındaki yöneticileri ve liderleri geliştirme konusunda yoğunlaşmış profesyonel bir koç ve mentordür.
Asıl ilgi alanı şirket yönetimi basamaklarında yükselmekte olan 30-40 yaş arası yöneticilerdir.
Ayrıca bir çok özel müşterisine de yaşam koçu olarak kişisel gelişimleri ve yaşam tatmini konusunda destek olmaktadır.

Temel koçluk eğitimini 2006-2007 yılları arasında ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu ) akreditasyonlu, ABD Kaliforniya'da kurulu CTI (Coaches Training Institute) koçluk okulunun Türkiye'de verilen eğitimlerinde almış daha sonra ise aynı okulun koçluk sertifika programını tamamlayarak CPCC (Certified Professional Co Active Coach) ünvanını almıştır.

2007 yılından beri hem ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu)'nun hem de bu kurumun Türkiye Şubesinin üyesidir. 2010 yılında PCC (Professional Certified Coach) ünvanını almıştır.
2015 yılında o güne kadar 570 den fazla farklı kişiye 4000 saatten fazla koçluk yapmış olarak MCC (Master Certified Coach) ünvanını almıştır.

Mesleğinde daha da ileri gidebilmek için CTI okulunu bitirdikten sonra ayrıca Erickson Coaching okulunu ve Academy For Coching Excellence (ACE) okulunu tamamlamıştır.
ACE okulun yöneticilere koçluk becerilerini öğreten programının eğitmen programını tamamlıyarak LAT, Licensed Academy Trainer ünvanını almıştır.

Tüm bu okulunun dışında Gelstat Coaching'in çeşitli eğitimlerine katılmıştır ve Adler Coaching Okulunun programına başlamıştır.
"Take Charge of Your Talent" gelişim programının ilk bölümünü tamamlayarak "Certified Talent Catalyst" ünvanını almıştır.
ICF Global üyesidir ICF Türkiye üyesidir, bu derneğin iki dönem yönetim kurulu üyesi olarak saymanlık görevini sürdürmüştür.

Halen kurucu üyesiolduğu Merlin "Beyond Coaching Into Wisdom" şirketinde kurumsal hizmetlerini sürdürmektedir.

Kendi 35 yıllık iş hayatı deneyimi, jazz müziğine olan ilgisi ve faaliyetlerinden kaynaklanan, ayrıca klasik müzik, yazarlık, konuşmacılık, amatör tiyatro oyunculuğu ve radyo programcılığı deneyimleri ile zenginleştirdiği kendisine özgün bir koçluk stili geliştirmeyi sürdürmektedir.

Bu güne kadar çalışmış olduğu bazı şirketler:
  • Teknika/Burla, Satış Mühendisi
  • Ram Dış Ticaret A.Ş, Satış ve Bölge Müdürü, SSCB, D.Almanya, Macaristan
  • Sodechanges/Sodimpek, Satış ve Bölge Müdürü, SSCB
  • Degere Grubu/Taturos, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür, Rusya, Tataristan, Özbekistan, Kazakistan
  • Şişecam/Makina Kalıp Sanayi/OMCO Istanbul, Satış Müdürü, Genel Müdür, Ortak Girişim Genel Müdürü

EĞİTİM

  • 1975 – 1977   MBA-Yüksek Lisans, Boğaziçi Üniversitesi
  • 1972 – 1975   BS-Lisans, Makina Mühendisliği Boğaziçi Üniversitesi
  • 1970 – 1972   Metallurji Mühendisliği, ODTÜ ( Diploma alınmadan Boğaziçi Üniversitesi’ne transfer)
  • 1967 – 1970   Lise Diploması Robert College

DİĞER BİLGİLER

Tunçel Gülsoy Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BUMED) üyesidir ve derneğin yönetim kurullarında üç dönem yönetim kurulu üyesi ve iki dönem başkan yardımcısı olarak çalışmıştır.

Aynı zamanda derneğin yayın organı BUMED Dergisinin yazarlarındandır.

Caz müziğine gönül vermiş insanları bir araya getiren www.cazkolik.com adlı web sitesinde yayınlanan "Evde Çalamadıklarım” adlı bir radyo caz müziği ve sohbet programı vardır.

Bugüne kadar Açık Radyo, NTV Radyo, Joy Jazz Radio ve Cazkolik web sitesinde toplam 1000 den fazla caz sohbeti radyo programı hazırlamış ve Jazz Dergisinde çok geniş bir yerli ve yabancı yelpazeden değişik müzik insanlarıyla 250 den fazla dergi röportajı gerçekleştirmiştir.

Instagram’da 4500den fazla fotoğrafdan oluşan bir kişisel hesabında müzik ve yazılarını da kapsayan sıra dışı bir kitap yazmaktadır.

Halen insanları Koçluk Mesleği ve koçluğun kişilere neler katabileceği konusunda aydınlatmak için değişik kurumlar ve okullarda konferanslar vermeye devam etmektedir.

Maddi durumu uygun olmayan değişik kesimlerden insanlara başka bir insana destek olmaları karşılığında gönüllü olarak koçluk hizmeti sunmaktadır.