FATİH TÜRKMENOĞLU


FATİH TÜRKMENOĞLU
Gazeteci, Yapımcı, Sunucu, Yazar

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nün ardından New York Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları lisansüstü programını bitirdi. 1994’te Cosmopolitan’da yazmaya başladı. Bu arada Aktüel, Sabah Gazetesi ve Yeni Yüzyıl için de izlenim yazıları yazarken Radyo 2019’da "Köşebaşı” programını hazırladı ve sundu.

1996’da NTV’nin yayına hazırlanma aşamasında muhabir olarak televizyona geçti. 4.5 yıl boyunca sayısız haber ve program yaptı. "Sesler ve Renkler”, "Sevgi İle”, "Her Mevsim Bahar”, "Hindistan'dan Masallar” ve "Yolcu” programlarını hazırladı ve sundu. CNN International tarafından davet edilerek Atlanta’daki CNN Merkezi’ne çeşitli eğitim ve konferanslara katıldı. 2001’de CNN Türk’e geçerek "Sesler ve Renkler”i hazırlamaya devam etti. 2 yıl sonra CNN International’in Turkiye muhabiri ve yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Turkish Daily News’ta "A Day Out In Istanbul” adlı haftalık köşesinde yazdı, gönüllü olarak Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği’nin aylık yayın organı "B”nin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. 

Hillary Clinton, Aga Khan, Glafkos Klerides, Liza Minelli, Sophia Loren, Carla Bruni gibi birçok dünya ünlüsüyle roportaj yaptı, 70’ii aşkın ülke dolaşarak birçok hikayenin peşinden gitti, ama politik ve sosyal içerikli birçok haberde insan öğesini hep öne çıkarttı. Birçok yerel örgüt ve özel şirket tarafından verilen ödüllerin yanı sıra 1997'de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi "En iyi TV Programı” ödülünü aldı. 1999’da CNN konferansında haber dalında finale kalarak "World Report Contributor’s Award” ile ödüllendiridi. Birçok kurum tarafından "yılın televizyoncusu” olarak ödüllendirildi.

27 hikayeden oluşan ilk kitabı "Üç Kuruş Fazla Olsun, Kırmızı Olsun” Epsilon tarafından yayınlandı. İkinci kitabının adı "AMERİKAN Rüyası Tabirleri”dir. Mart 2005'ten 2010’a kadar Milliyet Gazetesi'nde gezi yazıları ve röportajlar hazırladı. 10 yıldan uzun zaman yaz aylarında günlük "Sahil Günlüğü” programını hazırlayıp sundu. CNN Türk’te 13 sene boyunca "Görülmesi Gereken 50 Yer”, "Afiş”, "Hayat Gezince Güzel” programlarını sundu. 

Saffet Emre Tonguç ile ortak yazdığı kitabı "Türkiye’de Görülmesi Gereken 101 Yer” 7. baskısını yaptı. Kitap İngilizce’ye de çevrildi. Son kitabı "Hayat Gezince Güzel – Sahilde”, İnkılap Yayınevi tarafından basıldı.

Geçen sene, Northwestern Üniversitesi’nda konuk araştırma görevlisi olarak seminerlere katıldı. Türkmenoğlu ayrıca televizyonlar ve özel kurumlar için belgesel çekiyor. Özel organizasyonlarda profesyonel sunuculuk (MC) yapıyor, medya ilişkileri, sunum becerileri, Y Kuşağı ve pozitif psikoloji eğitimleri veriyor.