ŞÜKRÜ ÜNLÜTÜRK


ŞÜKRÜ ÜNLÜTÜRK
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
TÜRKONFED
BORGİP Çalışma Grubu Başkanı
TÜSİAD
Sun Tekstil Kurucusu

10 Ekim 1956 yılında Isparta, Eğridir’de doğdu. Orta öğrenimini, parasız yatılı olarak, İzmir Buca Lisesi’nde tamamlayan Ünlütürk, 1979 yılında ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1982 yılına kadar Çalışma Bakanlığı’nda iş güvenliği müfettişi olarak çalıştı. 1982 yılında önce madencilik alanında bir yıl, daha sonra da tekstil ve hazır giyim alanında dört yıl özel sektörde çalışan Ünlütürk, 1987 yılında, kardeşi ve eşi ile birlikte Sun Tekstil A.Ş.’yi kurdu. Halen, Sun Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettirmektedir.

1995-1998 yılları arasında, Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Ege İhracatçılar Birliği Başkanlar Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu. Tekstil Araştırma ve Geliştirme Vakfı’nın (TARGEV) kurucu üyesidir. MAG Vakfı kurucu üyesidir. Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) kurucu üyesi olup, halen yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

Halen, TÜSİAD Başkan Yardımcısı, Ege Ekonomisini Geliştirme Vakfı (EGEV), Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, Deniz Temiz Derneği, ODTÜ Ege Mezunlar Derneği ve Acil Tıp Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.