FERİDE DÜZDURAN GÜNDÜZ


FERİDE DÜZDURAN GÜNDÜZ
Turkcell Grup İK Planlama & Proje Yönetimi Müdürü

İnsanların yaşamına değer katacak ilkleri ve yenilikleri hayata geçirmeyi kendine misyon edinen Feride Düzduran Gündüz, bugüne kadar giyim tasarımından, resime, seslendirmeden şarkı ve öykü yazarlığına kadar pek çok alanda bireysel denemeler yaptı. Mezun olduğu Marmara Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde eğitimine devam ederken, Hakkı Devrim'in liderliğinde, Büyük Larousse ve Tema Larousse ansiklopedilerinde araştırmacı ve redaktör olarak çalıştı.

Ardından kariyerine Turkcell'de devam eden Feride Düzduran Gündüz, sırasıyla müşteri ilişkileri uzmanı, iş hukuku ve bordro yönetimi uzmanı ve ücretlendirme ve yan haklar danışmanı olarak görev yaptı. Özellikle İK uygulamalarının dijitalleşmesi, satış prim sistemleri, iş değerleme, yan haklar, performans yönetimi alanlarında pek çok yeni uygulamayı hayata geçirdi. 2008 yılında ücretlendirme ve yan haklar müdürü olarak atandı. 2011 yılında Turkcell Grup şirketlerinin de sorumluluğunu üstlendi. Bugüne kadar İK fonksiyonu içinde farklı ekiplerde görev alarak, İK’nın dijital dönüşümü, performans ve yetenek yönetimi, çalısan bağlılığı ve deneyimi, değerlendirme merkezleri ve İK analitiği konularının liderliğini üstlendi. Halen İK Planlama ve Proje Yönetimi Müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Bugüne kadar hayata geçirdiği projelerden bazıları şunlardır: 2007 yılında Türkiye'deki ilk esnek yan haklar programı "Flex Menu" yü uygulamaya geçirdi. 2008 yılında yepyeni bir yaklaşımla ele alınan Turkcell Grup liderlik ve davranış modeli ile şirketlere ilham oldu. Tüm grup şirketlerinin ücret ve yan haklar süreçlerinin entegrasyonu ile yeni grup kademe yapısının hayata geçirilmesi projelerini başarıyla yönetti. 2014 yılında, oyunun kurallarını yeniden yazdıkları kurumsal satış prim sistemi ile Brandon Hall büyük ödüle layık görüldü. 2016 yılında Turkcell uzun vadeli teşvik programını devreye aldı. İş birimlerinin farklı ihtiyaçlarına esnek çözümler sunan flex performans sistemini, 2017 yılında hayata geçirdi. Son günlerde ağırlıklı olarak işveren markası, İK analitiği, yeni nesil kariyer yönetimi, çalışan yolculuğu konularında çalışmaktadır.

The Coaches Training Institute (CTI) 'nün co-active koçluk programını başarıyla tamamlamıştır; gönüllü olarak koçluk ve mentorlük yapmaya devam etmektedir.

Evli, Zeynep Duru ve Ayşe İrem adlarında iki kız çocuğu annesidir.