CHARLES RUFFOLO


CHARLES RUFFOLO
Kurucusu
The NetworKing

Amerikalı asker Charles D.A. Ruffolo, Hollandalı eşi Herma’yla tanıştıktan sonra memleketi Pittsburgh, Pennsylvania’yı bırakıp Hollanda’da Drenthe/Overijssel’e yerleşti. 20 yıl orduda hizmet veren Ruffolo, Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Kıdemli Başçavuşluk Akademisi’nden mezun oldu ve Tabur Kıdemli Başçavuşu olarak görev yaptı. Ordu hizmeti esnasında boş zamanlarında Kamu Yönetimi/ İşletme yüksek lisans derecesini tamamlayan Ruffolo ortak ilgi alanlarını bir araya getirmeye (ağ kurmaya) dair doğal yeteneğini pekiştirdi. Pek çok ülkede kürsüye çıkan Ruffolo Uluslararası Konuşmacı, Yazar, Yayıncı ve Eğitimci sıfatlarını taşıyor. Her yıl 150’den fazla sunum yapan Ruffolo, Avrupa’da en çok talep edilen Amerikalı konuşmacı unvanına sahip. Charles’ın sosyal ağları toplumun her seviyesine ulaşıyor: 42. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın William Jefferson Clinton, Sör Richard Branson (Virgin); Stedman Graham (Oprah Winfrey’nin Ortağı); Emekli General Wesley K. Clark (NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Eski Komutanı); ABD Başkan Yardımcısı Al Gore ve kendi sosyal ağının lideri olmaya aday, olgunlaşma sürecindeki genç insanlar. Ruffolo aynı zamanda dünyanın ilk sosyal ağ akademisi The NetworKing Academy’nin de kurucusu.

Sosyal ağ kurmanın başlıca kuralı, topluma katkı sağlamakta (giving back) yatıyor. Bu yaklaşımın son derece önemli olduğuna inanan Ruffolo 1999 yılında "Giving Back Foundation” adlı vakfı kurdu. Giving Back, ihtiyaç sahibi gençlere önemli kaynaklar sunmayı ilke edinen, kar amacı gütmeyen bir vakıf. Giving Back Vakfı, yaşam şartları nedeniyle yetenek ve hevesleriyle kariyer perspektifleri örtüşmeyen lise öğrencilerine yardım ediyor. Vakıf, Hollanda toplumuna örnek olabilecek potansiyele ve kendilerini en iyi düzeyde geliştirme kabiliyetine sahip bu öğrencilerin bilgi ve deneyimlerini artırmaya yardımcı grup ve mentor programları düzenliyor. Giving Back, yalnızca topluma katkı sunmak isteyen şirketlerin ve şahısların özel bağışlarıyla faaliyet gösteriyor.

Charles "Network Your Way to Success” ("Sosyal Ağınızla Başarıya Ulaşın”) ve "Your Wake-Up Call’’ ("Uyandırma İkazınız”) başlıklı sosyal ağ kavramını konu edinen kitapların yazarı ve "Ruffle Shuffle” adlı NetworKing kart oyununun yaratıcısı. Kart oyunu dahil bu eserlerin hepsi İngilizce, Felemenkçe ve Çince dillerinde mevcut. Kendi sosyal ağına katkı sunmak isteyen Charles "The RUF” adlı bir dijital dergi yayınlayarak insanların işlerini, ürünlerini ve hizmetlerini pazarlayabileceği, tanıtabileceği ve reklam verebileceği dijital bir platform oluşturdu. Charles ve Herma otuz altı yıldır evli.

Charles’ın mottosu: Sizin KİMİ tanıdığınız değil, KİMİN SİZİN TANIDIĞI önemli!