speaker
Barış Doğru

Eko IQ | Genel Yayın Yönetmeni

Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü'nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü 1995 yılında bitirdi. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji ve Genel Metodoloji alanında yüksek lisans yaptı. Marmara Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde Sürdürülebilirlik İletişimi üzerine doktora çalışmasını 2023 yılında tamamladı.

1995 yılında profesyonel iş yaşamına THY’nin yayın organı SKYLIFE’ta başladı. Farklı ajans ve kurumlarda editörlük ve yayın yönetmenliği yaptı. 50’nin üzerinde farklı sektör ve alandan derginin yayıncılığını üstlendi. 2000 yılında Türkiye’nin ilk trekking belgeseli Likya Yolu’nun yönetmenliğini yaptı. Likya Yolu rehber kitabı, Okuyanus Yayınevi’nden yayınladı. Umudu Yeşertenler - Ekoloji Söyleşileri kitabı EKOIQ Kitaplığınca basılan Barış Doğru’nun çocuk gelişimi ve siyaset tarihi üzerine dört çeviri çalışması da bulunuyor. Sürdürülebilir Kalkınma Derneği SKD adına hazırlanan ve alanında tek kaynak olan “100 Maddede Sürdürülebilirlik Rehberi”nin de yayın yönetmenliğini yaptı.

Sürdürülebilirlik iletişimi ve yönetimi alanında faaliyet gösteren EKOLOGOS’un kurucusu da olan Barış Doğru, 13 yıldır, Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik odaklı, yeşil iş ve yaşam dergisi ekoIQ’nun yayın yönetmenliğine ve danışmanlık çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca 2018’den beri, iklim politikası, iklim ekonomisi ve iklim bilimi odaklı iklimhaber.org isimli internet portalının yayın yönetmenliğini de yapıyor. 2023 yılında yayına başlayan, Arapça yayın yapan https://www.eaynalmunakh.net/ (ClimateEye) isimli iklim odaklı haber sitesinin de kuruculuğunu üstlendi. Sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği eğitimleri vermeye bu alanda iletişim araç ve fikirleri geliştirmeye devam ediyor.