speaker
Selen Kocabaş

Independent and Executive Board Member I Strategic Advisor I Mentor I Angel Investor I Sailor

Selen Kocabaş kariyerine Koç Grubunda MT olarak başlamış, Arçelik, Marshall Boya ve Group Danone ve Sabancı ortaklığı DanoneSa’da çeşitli yönetsel görevlerde bulunmuştur. Turkcell ailesine 2002 yılı sonu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmıştır. 13 yıl boyunca farklı Genel Müdür Yardımcılığı rollerini üstlenmiştir. İnsan Kaynakları, İnşaat Emlak, Genel İdari İşler, IT, Hukuk, Satın Alma, Stratejik Planlama fonksiyonlarının ardından 2010 yılı sonunda Corporate Business’ın başına geçmiştir. Pazarlama, Ürün, Satış, Hizmet kapsamında işleri yöneterek kar zarar sorumluluğunu almış, bu görevi 5 yıl sürdürmüştür. Turkcell’in bir GSM operatöründen teknoloji ve altyapı şirketine dönüşüm hikayesinde önemli roller üstlenmiştir. 2015 yılı Mayıs ayında Turkcell Grubundan ayrılan Kocabaş, bu dönem içerisinde Turkcell İştiraklerinde (İddaa markasıyla bilinen İnteltek, yurt dışı operasyonları Astelit, Global Bilgi Çağrı Merkezi ve Turkcell Teknoloji) çeşitli Yönetim Kurulu Üyeliği rollerini de üstlenmiştir.

Kendisi Türkiye’nin en eski sivil toplum kuruluşu Peryon İnsan Yönetimi Derneği’nin ilk Kadın Başkanı olmuştur. Etik ve İtibar Derneği’nin şirketi temsilen ilk kurumsal kurucu üyesi, TKYD ve TÜSİAD üyesi oldu. Yönetim Kurulunda Kadın Derneği ve Yeniden Biz Derneğinin Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi, Teknolojide Kadın Derneği Kurucu Üyesi, Endover Danışma Kurulu üyesi ve mentorlarındandır. 2014 yılı Fortune Dergisinin 50 Güçlü İş Kadını listesinde 9.sırada yer almıştır

Yönetim Kurullarına ve Şirket Yönetimlerine Stratejik Yönetim Danışmanlığı ve Mentorluk Hizmetleri vermektedir. Mentoro Platformunun 2015 yılından beri Kurucu İş Ortaklarındandır. 2016 yılından itibaren 3 dönem üst üste Akkök Holding çatısı altındaki şirketlerinden Akiş GYO’nun Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmiş, Risk Komitesine Başkanlık , Denetim Komitesine Üyelik yapmıştır. Şu anda Tekfen Holding Bağımsız YK Üyesi, Yönetişim Komitesi Üyesi,Ücret ve Etik Kurul Başkanı, MultinetUP Grubun ve English Home’un Yönetim Kurulu Üyesi, Aydın Grubun İcra Kurulu Üyesidir. Selen Kocabaş 32 yılı aşkın deneyimiyle iş geliştirme, insan yönetimi ve strateji lideridir. 1968 yılında İstanbul’da doğan Kocabaş, İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunu, Marmara Üniversitesi’nde İnsan Yönetimi ve Organizasyonel Davranış üzerine lisansüstü eğitimi almıştır. Harvard Üniversitesi Executive Education Kurumsal Strateji Programını tamamlamıştır. Evli ve 25 yaşında bir oğlu vardır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.